W POLSCE TRUDNO O BIZNESOWE PODEJŚCIE DO KINA...

NewConnect.info: Spółka East Pictures zajmuje się pozyskiwaniem funduszy na realizację projektów filmów. Jak udaje się to w Polsce, gdzie trudno chyba mówić o czymś takim jak przemysł filmowy? Czy inwestorzy rozumieją ten model biznesowy?

Tomasz Tokarski, Prezes Zarządu East Pictures SA: Nie, nie rozumieją i nasza rola polega również na edukowaniu inwestorów i uświadamianiu im korzyści i możliwości płynących z inwestycji w przemysł filmowy. Gdybym miał określić to procentowo, to 60-70% naszej działalności. Polskę uważam natomiast za kraj bardzo atrakcyjny i pełen potencjału. Nasze prawo podatkowe co prawda nie jest zbyt przyjazne, co sprawia, że światowi producenci Polskę omijają z daleka, a choćby do Pragi przyjeżdżają bardzo chętnie, my sami szukamy lokalizacji za granicą, np. w Czarnogórze, która okazała się doskonałym miejscem do pracy, ale to jest sprawa na osobną rozmowę. Ustawodawstwa nie zmienimy, a to co już mamy, to niezwykle utalentowani operatorzy i reżyserzy, właściwie jedyną bolączką są scenarzyści. Współpracujemy jednak z dwoma studiami scenopisarskimi z Los Angeles, m.in. z ludźmi, którzy brali udział w produkcji Matriksów i ich opinia o naszej części świata, o Polsce jest bardzo dobra. Jest tutaj bardzo wielu zdolnych ludzi, entuzjastów, z którymi można zrealizować fajne projekty, nawet jeśli budżet nie jest wysoki. Nie robimy filmów w oparciu o wielkie nazwiska, bo wtedy rozmowa zbyt często zaczyna się od pieniędzy i kończy na pieniądzach. Doskonałe rzeczy powstają natomiast wtedy gdy spotka się grupa entuzjastów. By nie szukać daleko nasza produkcja „4:13 do Katowic” stworzona we współpracy z katowickim studiem Fly Film zajęła I miejsce w kategorii filmów 3D na festiwalu BeFilm – The Underground Film Festival w Nowym Jorku. Mimo, że pojawiały się naciski, byśmy nie wychodzili z 3D przed szereg, dokładnie przed pana Hoffmana, który kręcił wtedy „Bitwę Warszawską”.

NewConnect.info: W Polsce nie ma wielu firm realizujących podobny model biznesowy co spółka East Pictures. Działa jeszcze Państwowy Instytut Filmowy, choć nie wiem, czy można go uznać za Państwa konkurencję.

Tomasz Tokarski, Prezes Zarządu East Pictures SA: Tak, chyba faktycznie jesteśmy jedyni na rynku. A jeśli chodzi o PISF to sami złożyliśmy wniosek o dotację na produkcję filmu dokumentalnego. W zakresie 3D chciałbym zachować większą niezależność, samodzielnie budować budżety, na co pozwala choćby NewConnect, który bardzo mi się podoba, mimo że ze względu na jego krótką historię, jest jeszcze słabo zweryfikowany.

cały wywiad do przeczytania na stronie www.newconnect.info

dodano 2012-07-12
powrót
Produkcje Filmowe
SIX DEGREES
SIX DEGREES
SIX DEGREES
SIX DEGREES
4:13 DO KATOWIC
4:13 DO KATOWIC
4:13 DO KATOWIC
4:13 DO KATOWIC
SPARROW
SPARROW
SPARROW
SPARROW