Idealna powtarzalność przy obróbce metali
Przemysł

Idealna powtarzalność przy obróbce metali

Przemysł to przede wszystkim materiały i narzędzia. Laicy nie zdają sobie z tego sprawy, ale w realnej działalności kluczowe jest to, jaki sprzęt mamy do dyspozycji i jakie komponenty możemy za jego pomocą wyprodukować.

Nowoczesny przemysł stał się możliwy nie dzięki nowym pomysłom czy lepszej organizacji, ale dlatego, że współczesna obróbka metali to zupełnie inna technologia, niż na początku ery przemysłowej. Dzisiaj obróbka metali oparta jest o technologie sterowane cyfrowo, które wprowadziły tutaj naprawdę wręcz niemierzalną rewolucje.

Cyfrowy przełom w obróbce metali

Obróbka metali to trudne zadanie, chociaż mamy tutaj wiele opcji: ciągnienie, kucie, odlewanie, toczenie, skrawanie i tak dalej. Obróbka CNC to dzisiaj najczęściej właśnie skrawanie CNC, czyli odcinanie od metalowego elementu części zbędnych tak, by niczym rzeźbiarz, wydobyć z niego schowaną wewnątrz część.

Taką obróbkę znamy już od antyku, ale elementem kluczowym jest potraktowana mimochodem kwestia cyfrowego sterowania procesem, czyli CNC. Wprowadzenie cyfrowego sterowania procesem skrawania zupełnie odmieniło cały przemysł.

Niespotykana dokładność i precyzja

Obróbka skrawaniem metali zawsze była procesem wykonywanym „na oko”. Klasyczne frezarki ustawiało się ręcznie, a ich precyzja na równi zależała od jakości urządzenia i umiejętności tokarza. Dzisiaj ma to marginalne znaczenie, bo nierzadko zadanie tokarza ogranicza się do uzupełnienia surowca i naciśnięcia guzika. Całą resztę wykonuje maszyna, która jest idealnie precyzyjna i perfekcyjnie powtarzalna. Dzięki temu można budować kolejne idealne maszyny produkujące inne idealne elementy oraz produkty gotowe.