Nie warto oszczędzać na kurierze
Usługi

Nie warto oszczędzać na kurierze

Przesyłki kurierskie międzynarodowe teoretycznie nie różnią się aż tak bardzo od zwykłych przesyłek kurierskich. Zwłaszcza jeśli są to wysyłki w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czyli Unii Europejskiej z przystawkami, można powiedzieć, że jest to jak wysyłanie paczek z jednego miasta w kraju do drugiego. Jeśli jednak ruszamy dalej w świat lub wysyłamy coś nie do końca standardowego, może się okazać, że pojawią się dodatkowe komplikacje.

Czy zależy nam na czasie?

Paczka za granicę może iść dość długo. Jest to związane po prostu z dużymi dystansami, jakie musi fizycznie przebyć. Możliwością są zawsze przesyłki lotnicze, ale trudno liczyć na tanie paczki międzynarodowe w sytuacji, kiedy chcemy je wysłać gdzieś samolotem. Samoloty swoje kosztują. Zazwyczaj będziemy korzystać z transportu lądowego lub morskiego i tu musimy dobrze wybrać.

Nasza paczka może być bowiem u adresata za kilka dni, a może być za kilka tygodni i to bez żadnej różnicy w cenie przesyłki. Wszystko zależy od tego, z kim ją wyślemy. Większe firmy zazwyczaj radzą sobie pod tym względem lepiej, bo w regulaminie mają podobny czas jak małe firmy, ale są w stanie ze względu na swoją skalę uwinąć się znacznie szybciej.

Metody wyceny paczek

Warto zwrócić też uwagę na jeszcze jeden aspekt. Wysyłanie paczki za granicę bywa dość drogie, a może stać się jeszcze droższe, jeśli jakaś firma kurierska stosuje nietypowe lub niejasne zasady wyceny kosztów przesyłki. Zdarza się, że w wyniku takiej polityki konieczne jest uiszczenie dopłaty za źle wycenioną przesyłkę, co zazwyczaj bywa irytujące, a w przypadku przesyłek międzynarodowych może być też bardzo bolesne.