Różne rodzaje kaw
Gastronomia

Różne rodzaje kaw

Kawa jest obecnie chyba najbardziej popularnym napojem na całym świecie. Piją ją młodzi i starsi, kobiety i mężczyźni. Gusta smakowe są jednak różne. W związku z tym dobry producent kaw oferuje szeroki wybór. Wśród kaw znajdują się między innymi kawa single origin, kawa blend, kawa speciality, robusta, a także kawa 100% arabika. Przyjrzyjmy się niektórym z nich.

Kawa 100% arabika

Każdy szanujący się producent kaw musi mieć ją w swojej ofercie. Jest to bowiem kawa ceniona za niezwykle wysoką jakość. Zwraca uwagę głębokim smakiem, a także niezwykłym aromatem. Najlepiej udaje się na plantacjach położonych powyżej 1000 metrów nad poziomem morza. Ma duże wymagania, jeśli chodzi o uprawę, co oczywiście przekłada się na jej cenę. Żadna szanująca się palarnia kawy nie obejdzie się bez arabiki.

Doskonale znana robusta

Jest to kawa, którą doskonale zna każdy producent kaw. Uważana jest ona za nieco gorszą od arabiki. Zwraca uwagę zdecydowanie mniejszym aromatem. Po robustę sięga niejedna palarnia kawy, dodając ją do rozmaitych mieszanek kawowych. Jest to często stosowany sposób na obniżenie kosztu kawy. Kawosze cenią robustę za znacznie wyższą zawartość kofeiny.

Ceniona kawa blend od producenta

Najlepszy producent kaw nie może zapomnieć o kawie blend. Pod nazwą kawa blend kryje się mieszanka, która powstała z przynajmniej dwóch gatunków. Co ważne, muszą one pochodzić z różnych upraw. Bardzo często miesza się arabikę z robustą.

Palarnia kawy to miejsce, w którym zawsze unosi się wyjątkowy aromat. Producent kaw ma naprawdę wiele do zaoferowania, a opisane przez nas kawy to nie wszystko, co dzisiaj można znaleźć na rynku kawowym.