Meble tapicerowane - podstawowe rodzaje
Dom i ogród

Meble tapicerowane – podstawowe rodzaje

Meble tapicerowane są tak powszechne, iż trudno wskazać dom lub mieszkanie, w którym nie byłyby one użytkowane. Taka popularność wcale nie dziwi, gdyż tapicerowane sofy, fotele lub klasyczne pufy nie tylko doskonale sprawdzają się w każdym wnętrzu (ze względu na swoją uniwersalność). Dodatkowo są trwałe, różnorodne, łatwe w czyszczeniu, wygodne, komfortowe i o niezbyt wygórowanej cenie. Dlatego też cieszą się tak dużą popularnością.

Dodatkowym atutem jest fakt, iż ich wybór jest naprawdę spory – niemal każdy producent mebli tapicerowanych posiada ich bogaty i szeroki asortyment. Jakie są podstawowe rodzaje mebli tapicerowanych? Oto podstawowy podział.

Meble tapicerowane ze względu na przeznaczenie

Pierwszym kryterium podziału mebli tapicerowanych jest ich przeznaczenie. W tej grupie można wymienić:

  • meble do siedzenia (na przykład fotele – i to zarówno biurowe, jak i wypoczynkowe, krzesła bądź pufy)
  • meble do leżenia (na przykład sofy, kanapy, wersalki, tapczany czy rozkładane fotele z opcją spania)

Każdy z tych rodzajów mebli może być dodatkowo wybrany pod względem wygody i funkcjonalności lub wyglądu i walorów estetycznych. Dużą zaletą mebli tapicerowanych jest fakt, iż w większości wypadków można połączyć obie te cechy i posiadać meble komfortowe, użytkowe i dobrze się prezentujące.

Meble tapicerowane – różne rodzaje obicia

Drugi podział mebli tapicerowanych obejmuje rodzaj obicia. W tym przypadku można wyróżnić meble z obiciem ze skóry naturalnej (które są najbardziej ekskluzywne, ale też i najdroższe) oraz meble z obiciem wykonanym z różnorodnych materiałów (naturalnych i sztucznych). Bez względu na rodzaj powinny być wytrzymałe, trwałe i odporne na czynniki zewnętrzne (na przykład wycieranie lub wilgoć). Wybór tkanin obiciowych jest bardzo różnorodny – od gładkich i jednokolorowych aż po wielokolorowe i charakteryzujące się zróżnicowaną fakturą.

Meble tapicerowane cieszą się dużym zainteresowaniem, na co wpływ niewątpliwie ma ich szeroki wybór. Można je kupić w wielu sklepach. Na szczególną uwagę zasługują meble od polskiego producenta, których szeroki wybór jest dostępny na stronie internetowej.