Fotowoltaika sposobem na czysty prąd
Budowa i remont

Fotowoltaika sposobem na czysty prąd

Rosnące ceny energii elektrycznej, ale także coraz bardziej zanieczyszczone powietrze skłoniły do poszukiwania możliwości wytwarzania prądu, który będzie tańszy, a jego produkcja nie będzie negatywnie wpływać na środowisko. Takie możliwości daje fotowoltaika.

Dzięki fotowoltaice mamy czysty i darmowy prąd

Fotowoltaika zajmuje się wytwarzaniem prądu z energii, która jest wytwarzana przez słońce. Fotowoltaika zaliczana jest więc do odnawialnych źródeł energii. Energia emitowana przez słońce  nie wyczerpie się jeszcze przez tysiące lat.

Jeszcze kilka lat temu instalacje fotowoltaiczne w naszym kraju były rzadkością. Wynikało to między innymi z faktu, iż instalacje fotowoltaiczne były bardzo drogie w montażu. Dzisiaj istnieje wiele programów, które pozwalają odzyskać przynajmniej część kosztów poniesionych na wykonanie instalacji fotowoltaicznej. W efekcie instalacje fotowoltaiczne kosztują znacznie mniej.

Gdzie montuje się panele?

Montaż paneli fotowoltaicznych oferuje dzisiaj wiele specjalistycznych firm. Panele słoneczne na ogół montuje się na dachach budynków od strony południowej lub południowo-zachodniej. Gdy montaż paneli fotowoltaicznych na dachu nie jest możliwy, można zamontować je na specjalnym naziemnym stelażu.

Warto też pamiętać, że panele słoneczne nie tym samym, co panele fotowoltaiczne. Panele fotowoltaiczne zamieniają energię słoneczną w prąd. Panele słoneczne mogą zamieniać te energię tylko w ciepło. Ich działanie nie wyklucza się, można użytkować je jednocześnie.